מיטה מתכווננת סיעודית

בס"ד

מהי מיטה סיעודית?

מיטה סיעודית היא מיטה מתכווננת בעלת גלגלים, המאפשרים ניוד קל ברחבי החדר ומאפשרים נגישות גבוהה לכל צדדיה.מיטה מתכווננת סיעודית חשמלית / מכנית מיטה סיעודית מצוידת במנגנון חשמלי או הידראולי, בעזרתו ניתן להגביה או להנמיך את כל המיטה.

למיטה המתכווננת, אפשרות להגדיר בנפרד את השיפוע של הפלג העליון של הגוף, ושל הפלג התחתון. 

היכולת לקבוע את גובה המיטה ולשנותו, משמעותי לתפקודים רבים.

מבחינת המטופל, קל יותר לעבור לעמידה ככל שהמיטה יותר גבוהה, עד הגובה בו הרגליים עדיין נתמכות ברצפה. סיוע זה יכול להיות משמעותי מאד למטפל ולמטופל, ואף מסוגל להשפיע בצורה קריטית על היכולת לבצע מעברים לכסא הגלגלים - או אפילו לשימוש בהליכון.

מיטה חשמלית

הגבהת הראש חיונית בעת האכלה במיטה, מאפשרת ביצוע של פעולות יומיומיות מהנות ומוסיפות איכות חיים, כגון: קריאה, משחקי לוח וצפייה בטלוויזיה.

הרמת פלג הגוף העליון מסייעת בביצוע מעברים מהמיטה ומקילה על המטפל והמטופל. ברב המיטות ישנה גם אפשרות להרים את חלק התחתון, דבר המאפשר הגבההת הגפיים התחתונות.

למיטה סיעודית קוראים גם מיטת בית חולים.

מיטה מתכווננת חשמלית לכבדי משקל

מי זקוק למיטה מתכווננת?

מיטת בית חולים היא מוצר חשוב ביותר בטיפול באדם המוגבל גם בביתו. היא יכולה לסייע בכל רמת מוגבלות - החל ממוגבלות קלה, וכלה בטיפול סיעודי בבית. מטרתה לסייע לאדם המוגבל וגם למטפל בו.

יתרונות השימוש במיטה מתכווננת:

השימוש במיטה לאדם מוגבל, מצריך גבהים שונים - לפי הצורך. כאשר צריך לרדת מהמיטה - החולה בעצמו, או שמעבירים אותו לכסא גלגלים - המיטה צריכה להיות בגובה המתאים. כאשר מטפלים בחולה, כמו למשל החלפת בגדים או החלפת מכנסון, הגבהת המיטה לגובה שנוח למטפל תאפשר טיפול קל ובטוח יותר.

הגבהת המיטה מאפשרת שימוש קל במנוף להעברת המטופל באם יש צורך בכך.

מיטה מתכווננת מכנית עם מזרון ספוג איכותיבטיחות בשימוש במיטה מתכווננת

מיטה סיעודית מצוידת במעקות צד מתכווננים אשר שומרים על האדם שמשתמש בה מנפילה, ישנם אנשים אשר נעים הרבה או נמצאים בחוסר שקט וקיימת סכנה שהם יתגלגלו מהמיטה יפלו ויחבלו.

כמו כן ישנם אנשים שמבחינה עקרונית יכולים לקום בכוחות עצמם, אך מפני חולשה / סכנת נפילה / סחרחורות לא מומלץ להם לעשות זאת, ומשפחתם מגבילה אותם בדרך זאת, לעשות זאת, וכך חייבים לקרוא למלווה לפני שקמים מהמיטה.

מה עדיף - מיטה חשמלית או הידרואלית?

 

היתרונות של מיטה חשמלית ברורים מאוד, יש סיבות רבות להשקיע במנגנון החשמלי:

כך ניתן בקלות רבה מאוד לשנות את התנוחות, ללא צורך בכח פיזי. כל אחד יכול לעשות את זה, אפילו החולה בעצמו שבמיטה מתכווננת הידרואלית לא יכול לבצע זאת. מיטה מתכווננת דאלי

זה משמעותי מאוד, כי כך הוא לא צריך להטריח אחרים לשנות את תנוחתו, ויש לו יותר עצמאות.

יש תועלת גדולה נוספת והיא, שהתזוזה של מיטה חשמלית מאוד עדינה ומדורגת. במיטה הידרואלית צריך להזהר לא להוריד את הראש במהירות, שתגרום לחולה הרגשה של נפילה.

בחלק מין המיטות החשמליות, יש כפתורים של תנוחות, כמו ישיבה, שכיבה וכד', דבר המקצר את התהליך; במקום להתחיל למשוך מספר ידיות, ולנסות לחשב פרופורציות, המיטה מכוונת את עצמה למצב האידיאלי ביותר, על כל שלביו: הראש, הגב, הירכיים והשוקיים.

היתרונות של מיטה מתכווננת הידרואלית (לא חשמלית) הינם: המחיר שלה  זול יותר, והיא מתאימה לשומרי שבת.

מיטה סיעודית חשמלית / הידרואלית לשומרי שבת

כן! קיימות כיום מיטות מתכווננות חשמליות, עם מנגנון הידראולי במקביל - המאפשר כוונון ידני בשבת.

מיטה מתכווננת זוגית חשמליתמיטה מתכווננת היא אביזר רפואי או רהיט?

יצרני המיטות הסיעודיות הבינו את הצורך לשוות אופי "ביתי" למיטה, בכדי לא לפגום בהרגשת "הביתיות" של החולה ומשפחתו. לכן מייצרים כיום מיטות מתכווננות שנראות כמיטות רגילות כמעט לכל דבר.

הגדילו לעשות לאחרונה, וניתן למצוא (גם ב.י.ש.מ) מיטה זוגית מתכווננת חשמלית!